12. Uluslararası Öğrenci Buluşması Kocaeli Etabı Gerçekleştirildi

10 Nisan 2019 01:59 Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

12. Uluslararası Öğrenci Buluşması Kocaeli etabı vatandaşlarımızın yoğun katılımıyla 06-07 Nisan 2019 tarihlerinde 15 Temmuz Milli İrade Meydanında gerçekleştirildi

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından ülkemizde eğitim gören Uluslararası öğrenciler ile halkımızı bir araya getiren ve birçok ülkenin kültürünün tanıtıldığı 12. Uluslararası Öğrenci Buluşmasının Kocaeli etabı 06-07 Nisan 2019 tarihlerinde “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” temasıyla 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda gerçekleştirildi.

YOĞUN KATILIM

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneğimiz ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, KİHMED ve Mert Medya destekleriyle gerçekleştirilen Kocaeli etabına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Tahir BÜYÜKAKIN, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Sadettin HÜLAGÜ, Kocaeli Vali Yardımcısı Sayın Dursun BALABAN, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Ahmet KÜÇÜK, Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Arif Çağdaş AYDINOĞLU, UDEF Genel Başkanı Sayın Dr. Mehmet Ali BOLAT, TUMED Başkanı Sayın Ergash JUMAEV, Özbekistan Turizmi Geliştirme Devlet Komitesi Başkan Yrd. Sayın Mirtolib MİRZAKHİDOV, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Sayın Bekir YÜMNÜ, Sosyal Yrd. ve Day. Vakıf Müdürü Sayın İsmet ÇALIŞKAN, Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sayın Muzaffer ÇİNTİMAR, Göç İdaresi İl Müdürü Mehmet ERKOÇ, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer AKMANŞEN, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yrd. Sayın Dr. Ali YEŞİLDAL, KOÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. İhsan KARLI, KOÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Prodüksiyon Birimi Sorumlusu Öğr. Gör. Sayın Hacı Mehmet DURANOĞLU, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğr. Gör. Sayın Hayati SAKALLIOĞLU, İl Müftü Yardımcısı Sayın Dr. Ravza CİHAN, İl Müftü Yardımcısı Sayın Burhan BİLGİN, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Sayın Ali BİLGİ, İZAYDAŞ Genel Müdürü Sayın Muhammet SARAÇ, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü Sayın Serhan ÇATAL, KİHMED Başkanı Sayın Sabahattin YAMAK, İHH Kocaeli Şube Başkanı Sayın İsmail YEŞİLDAL, Yesevi Ocağı Başkanı Sayın Eren ELMALI, Türk Diyanet Vakıf-Sen Kocaeli Şube Başkanı Sayın M.Ali KARADAŞLI, Gökkuşağı Derneği Başkanı Sayın Adnan ŞENYURT, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Sayın Bilal DÜNDAR, Balıkesir UÖD Başkanı Sayın Abdullah SAGAY, Sakarya Yedirenk UÖD Başkanı Sayın Cahit ÖNER, Gebze UÖD Başkanı Sayın Mustafa ÖZTÜRK, KOÜ İlahiyat Fakültesi Sekreteri Sayın İlhan COŞKUN, Kocaeli Müftülüğü Din Hizmetleri ve Eğitimi Müdürü Sayın İbrahim AKÇA, İzmit Müftülüğü Şube Müdürü Sayın Cengiz AKÇA, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik Hizmetleri Müdürü Sayın Fatih DİZDAR, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Spor Şube Müdürü Sayın Ziyaülhak SARIGÜL, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Terminaller Müdürü Sayın Cumhur KADIOĞLU, Kocaeli Uluslararası Gençlik Merkezi Müdürü Sayın Bahadır ALİGÜL, Körfez Gençlik Merkezi Müdürü Sayın Ömer ATAÇ, Kocaeli Müftülüğü Vaizi Sayın Merve DOĞRUYOL, İzmit Müftülüğü Vaizi Sayın Alime AYDOĞAN, İHH Hanım Komisyonu Sorumlusu Sayın Tülay BAYRAM, KİHMED Hanım Komisyonu Sorumlusu Sayın Müzeyyen OCAKLI, İlim Yayma Cemiyeti Hanım Sorumlusu Sayın Yasemin AYDIN, uluslararası öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.   

Metin Geldeş’in sunumuyla gerçekleştirilen program öncesinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı sahne aldı. Mehter gösterisi sonrasında saygı duruşu ve İstiklal ile başlayan program Kongo Cumhuriyeti’nden Ali Ridwan tarafından okunan Kur’ân-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Daha sonra Yemenli öğrenciler ve İnegöl Ahıskalılar Derneği Folklor ekibi tarafından gösteriler yapıldı.

ÜLKEMİZİ VE İNSANIMIZIN MİSAFİRPERVERLİĞİNİ TANITACAĞIZ

Katılımcıların ilgi ile izlediği gösterilerin ardından Kocaeli Uluslararası öğrenci Derneği Başkanımız Fatih Karaçoban yaptığı açılış konuşmasında "Uluslararası Öğrenci Buluşması Kocaeli etabında bir araya geldik. Katılımlarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum. Öğrenci kardeşlerimiz büyük bir fedakarlık göstererek bu programa hazırlandı. Bu nedenle katılımınız bizler için çok önemli. Biz uluslararası öğrencilerimize ülkemizi ve insanımızın misafirperverliğini tanıtacağız. Onlar da ülkemizi yurtdışında yanlış bilgiler karşısında doğru tanıtacaklar. Bizim tek düşüncemiz budur” dedi.

ÜLKEMİZE EĞİTİM ALMAYA GELEN KARDEŞLERİMİZ BİR DEĞERDİR

UDEF Genel Başkanımız Dr. M. Ali Bolat ise; "Ülkemizde şuan 150 bin uluslararası öğrenci var. Her şehrimizde her üniversitemizde okuyan kardeşlerimiz var. Biz istiyoruz ki kendi kültürlerini tanıtsınlar. Öğrenci buluşmaları da böyle programlardır. Ve istiyoruz ki bizi çok iyi tanıyarak ülkelerine dönsünler. 160 ülkede 150 bin Türkiye’den mezun olmuş öğrenci var. Dünyanın dört bir yanından ülkemize eğitim almaya gelen kardeşlerimiz bir değerdir” dedi.

SAYIYI 5 BİN CİVARINA ARTTIRMAK İSTİYORUZ

Bolat’ın ardından konuşan Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Uluslararası öğrenciler bizler için birer kültür elçileri olacaklar. Sizleri burada ağırlamaktan gururluyuz ve mutluyuz. Üniversitemiz giderek yabancı kontenjanını arttırıyor. Bu sayıyı 5 bin civarına arttırmak istiyoruz. Etkinliğin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

BURADA KARDEŞLİK VAR, BURADA HUZUR VAR

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ise; “Bugün aslında benim için ayrı önemi olan bir gün. Bu program belediye başkanı olarak katıldığım ve konuşma yaptığım ilk program. Bundan dolayı ayrıca büyük bir mutluluk hissediyorum. Adil bir dünya mümkün. Sadece hayal etmemiz gerekiyor. Her renkten kardeşimiz burada. Her renkten bayrak burada. Burada kardeşlik var, burada huzur var. Yeter ki bu huzurun temeli sağlıklı bir şekilde atılsın” dedi.


Protokol konuşmalarının ardından birlikte kurdela kesimi ile programın açılışı yapıldı. Daha sonra öğrenciler stantlarında ziyaret edildi.

Ayrıca orta alana kurulan çadırda Özbekistanlı öğrencimiz Raim Safiev tarafından yapılan Özbek pilavı vatandaşlarımıza ikram edildi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü de vatandaşlarımıza ikramda bulundular.

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği olarak programımıza katılan, destek veren, emek veren herkese teşekkür ediyoruz.

 

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Ömerağa Mah. Cumhuriyet Cad. No:126/7 K:4
41300 İzmit / Kocaeli (İzmit)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.